Yandex Metrika

UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 (BiP'teki Uçankuş Kanalı) E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

LEONARDO DİCAPRİO'DAN BATMAN PAYLAŞIMI!

ABD’li aktör Leonardo DiCaprio'dan heyecan uyandıran paylaşım. DiCaprio, 7 dilde yayın yapan Mongabay gazetesinin, 'dünyanın en çok aranan 10 balık türü'nden biri olduğu belirtilen 'Batman bantlı çöpçü balığı’nın (Paraschistura chrysicristinae) 47 yıl aradan sonra Batman’ın Sason Çayı'nda görüldüğü haberini takipçileriyle paylaştı.

LEONARDO DİCAPRİO'DAN BATMAN PAYLAŞIMI!

ABD’li aktör Leonardo DiCaprio'dan heyecan uyandıran paylaşım. DiCaprio, 7 dilde yayın yapan Mongabay gazetesinin, 'dünyanın en çok aranan 10 balık türü'nden biri olduğu belirtilen 'Batman bantlı çöpçü balığı’nın (Paraschistura chrysicristinae) 47 yıl aradan sonra Batman’ın Sason Çayı'nda görüldüğü haberini takipçileriyle paylaştı. Batman’ın Sason ilçesinde araştırma yapan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Doç. Dr. Cüneyt Kaya ve Araştırma Görevlisi Dr. Münevver Oral, 47 yıl aradan sonra 'Batman bantlı çöpçü balığı' tespit etti. DHA'nın haberine göre Dünya Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından kırmızı listeye alınarak neslinin tükendiğine inanılan, Shoal adlı Doğa Koruma Örgütü'nce dünyanın en çok aranan 10 balık türü arasında yer alan Batman bantlı çöpçü balığını tespit ettiklerini ifade eden Doç. Dr. Kaya, Araştırma Görevlisi Dr. Münevver Oral ile Sarım Deresi ve Sason Çayı'ndaki arazi çalışmalarında bu balığa rastladıklarını aktardı. Doç. Dr. Kaya, "Gerçekten çok mutluluk verici bir andı. Bundan sonraki amacımız bu balığı koruyup, gelecek nesillere aktarabilmek. Çünkü çok dar bir alanda yaşıyor, kritik düzeyde bir balık, dünya örgütleri tarafından kırmızı listeye alınmış bir balıktan bahsediyoruz. Bu balığı korumak için bölgede farkındalık çalışmaları yapmayı planladık. Şu anda da bölgedeyiz" dedi. ABD'li ünlü aktör Leonardo DiCaprio da Sason ilçesinde tespit edilen balık ile ilgili haberi takipçileriyle paylaştı. 19 milyon 500 bin takipçisine 7 dilde yayın yapan Mongabay gazetesinin haberini paylaşan DiCaprio’nun paylaşımı, Batman’da günün konusu oldu.

 

Son Güncelleme: 7.01.2022 19:58:48
Anahtar Kelimeler:
abdleonardodicaprio